Karmienie piersią po cesarskim cięciu: opieka i wsparcie kobiet w okresie laktacji

10 min. czytania /
Młoda mama karmiąca piersią niemowlę w domu

Cesarskie cięcie (CC) to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji położniczych. Kobieta po cesarskim cięciu wymaga szczególnej opieki położnej, której jednym z kluczowych zadań jest zapewnienie profesjonalnego wsparcia laktacyjnego. Odpowiednia opieka wspomaga prawidłowy przebieg pierwszego karmienia piersią po cięciu cesarskim, które stanowi złoty standard żywienia noworodków i niemowląt. I choć poród poprzez cesarskie cięcie może wpływać na trudności w karmieniu piersią, warto pamiętać o szeregu korzyści, jakie daje karmienie naturalne – zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Jak cesarskie cięcie wpływa na laktację?

Nie ulega wątpliwości, że poród drogą cesarskiego cięcia wpływa na przebieg połogu, który różni się od porodu naturalnego. Operacja ta może utrudniać rozpoczęcie laktacji, co wynika zarówno z występowania wielu dolegliwości, utrudnionej mobilności, jak i organizacji opieki w szpitalu. Uważa się, że poród operacyjny skorelowany jest z podwyższonym ryzykiem opóźnienia laktogenezy II. Jednocześnie podkreśla się, że przezwyciężenie początkowych trudności związanych z porodem przez cesarskie cięcie może zapobiec wpływowi na długość karmienia piersią.

Poród drogą operacyjną może być skorelowany z konsekwencjami, które niekorzystnie wpływają na karmienie piersią, takimi jak ograniczony bądź zupełny brak kontaktu „skóra do skóry”, problem z chwytaniem i przystawianiem dziecka do piersi, przebywanie noworodka na innej sali czy brak chęci ssania u niemowlęcia. Kobiety mogą również zmagać się z bólem po zabiegu operacyjnym, a także trudnością w znalezieniu odpowiedniej pozycji do karmienia.

Ważnym aspektem sukcesu w karmieniu piersią jest także uwalnianie oksytocyny, które ma miejsce podczas porodu siłami natury. Badania pokazują, że wśród kobiet po planowym cięciu cesarskim, karmienie piersią, jak i kontakt „skóra do skóry” nie wpływają na naturalne wydzielanie oksytocyny. Wynika to z tego, że kobiety te nie zostały poddane uwalnianiu oksytocyny w trakcie porodu. Innym czynnikiem zakłócającym wydzielanie oksytocyny i prolaktyny może być również zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego.

Jak przygotować kobietę do karmienia piersią po cięciu cesarskim?

Kobieta karmiąca piersią to pacjentka, która wymaga szczególnej opieki. Zaangażowanie i wysoki poziom kompetencji personelu medycznego odgrywają kluczową rolę w przebiegu procesie karmienia. Nieustanne doskonalenie umiejętności to podstawa w zapewnieniu właściwej opieki w procesie karmienia piersią. Profesjonalne wsparcie, przekazywanie praktycznych wskazówek oraz empatyczne podejście do indywidualnych potrzeb mamy i dziecka, pomagają właściwie zapoczątkować i utrzymać laktację po cesarskim cięciu. Istotne w tym czasie jest również zapewnienie odpowiedniego wsparcia emocjonalnego, które wspomaga uzyskanie optymalnego okresu karmienia naturalnego. Bardzo ważne jest także uświadamianie kobiet o zaletach karmienia piersią.

Jak powinno wyglądać karmienie piersią po cięciu cesarskim?

Kobiety często zastanawiają się, jak karmić piersią po cesarce. Wytyczne krajowe i międzynarodowe nie przewidują odrębnych standardów postępowania w opiece laktacyjnej po cięciu cesarskim. Zarówno w Polsce, jak i na świecie, zalecenia dotyczące laktacji nie uwzględniają różnic wynikających z rodzaju porodu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje przystawianie noworodków do piersi możliwie jak najszybciej. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby pierwsze karmienie piersią rozpoczęło się w ciągu pierwszej godziny po porodzie. Wskazuje się, że wczesne przystawienie maluszka do piersi wpływa pozytywnie na czas trwania i przebieg laktacji. Istotne jest odpowiednie przygotowanie do karmienia piersią i utrzymania laktacji – również w sytuacji, kiedy kobieta zostanie oddzielona od noworodka. Bardzo ważne jest poinstruowanie matki w zakresie prawidłowej pozycji oraz techniki przystawiania niemowlęcia do piersi, co stanowi podstawę skutecznego karmienia. Prawidłowa pozycja do karmienia pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów laktacyjnych, które związane są z niewłaściwym uchwyceniem brodawki przez niemowlę, a także ogranicza ilość dolegliwości bólowych.

Zaleca się, aby we wczesnym okresie karmienia piersią przystawiać noworodka do piersi kilkanaście razy na dobę, każdorazowo na co najmniej 15 minut do każdej piersi. Jeśli dziecko nie budzi się samo, należy wybudzać je co 3-4 godziny od początku ostatniego karmienia, z wyjątkiem pierwszych 12 godzin życia, kiedy wybudzanie co trzy godziny nie jest konieczne.

Pozycje do karmienia piersią po cesarskim cięciu – jak przystawiać dziecko do piersi?

Karmienie piersią to zarówno naturalny proces, jak i nabyta zdolność, w której właściwe podejście ma kluczowe znaczenie w efektywnym jej przebiegu. Wiele mam zastanawia się, jak karmić po cesarskim cięciu i jakie pozycje do karmienia piersią są szczególnie polecane. Nie ma tak naprawdę jednej, uniwersalnej pozycji – warto jednak zwrócić uwagę na komfort matki i ochronę rany pooperacyjnej, jak i łatwy dostęp dziecka do piersi przy stabilnym ułożeniu. Położna powinna od pierwszych chwil po narodzinach zwrócić szczególną uwagę na właściwą technikę przystawienia dziecka do piersi.

Biorąc pod uwagę ograniczoną mobilność matki, pomocne może okazać się ułożenie niemowlęcia wzdłuż boku lub w poprzek klatki piersiowej [1], np. na zwiniętym kocu czy poduszce. Noworodek powinien być ułożony brzuszkiem przy ciele matki, z zachowaniem prostej linii ucha, ramienia i biodra. Ważne jest, aby dziecko szeroko otworzyło usta, wywijając wargi i obejmując brodawkę z fragmentem otoczki. W początkowym okresie, kiedy matka jest osłabiona i zmęczona, korzystnym ułożeniem może być pozycja leżąca na boku [2]. Dzięki niej kobieta może komfortowo karmić swojego maluszka piersią, pozwalając sobie jednocześnie na odpoczynek w łóżku. Wraz ze stopniową poprawą samopoczucia matki i zwiększoną mobilnością, możliwe staje się karmienie w różnych ułożeniach.

Kolejną pozycją, która polecana jest dla kobiet po porodzie drogą cięcia cesarskiego, jest pozycja spod pachy (futbolowa) [3]. W ułożeniu tym nie trzeba trzymać niemowlęcia w obrębie brzucha, co zwiększa komfort i wspiera ochronę rany pooperacyjnej, a tym samym zapewnia kontrolę nad odpowiednim uchwyceniem piersi. W technice tej kobieta siedzi z poduszką ułożoną pod plecami i pozostaje lekko pochylona do przodu, a dziecko leży na boku. Istotnym elementem są poduszki, które wspierają zachowanie równowagi ciała matki, a jednocześnie mogą stanowić podwyższenie dla noworodka.

Pozycje do karmienia piersią

Jak pobudzić laktację po porodzie drogą cesarskiego cięcia?

Istotne jest, aby regularnie ćwiczyć nad odpowiednio częstym, długim i poprawnym technicznie karmieniem piersią. W procesie laktacji szczególnie ważną rolę odgrywa również psychika matki, która wpływa na produkcję mleka. Czynniki takie jak zmęczenie i stres mogą hamować odruch oksytocynowy, a także wypływ mleka. Bardzo cenne może być w tym czasie wsparcie ze strony bliskich osób. W pierwszych dobach po porodzie kobieta może doświadczać pozornego niedoboru pokarmu. W większości przypadków bardzo częste przystawianie do piersi w połączeniu z analizą sposobu karmienia umożliwia rozwiązanie tego problemu. Jeżeli jednak mamy do czynienia z rzeczywistym niedoborem pokarmu, pomocnym sposobem może okazać się pobudzanie laktacji poprzez odciąganie pokarmu, np. ręcznie czy przy pomocy laktatora. Istotne jest również zwrócenie uwagi na kontakt „skóra do skóry”, a także zrezygnowanie ze smoczka podczas stabilizacji laktacji (pierwsze 4-6 tygodni karmienia).

Dodatkowym wsparciem w stymulowaniu laktacji mogą być galaktogogi, czyli rośliny mlekopędne, które wspomagają produkcję pokarmu matki. Galaktogogi ziołowe mogą występować zarówno w formie jedno- lub wieloskładnikowych herbat, jak i kapsułek. Do ziół wykazujących działanie stymulujące laktację możemy zaliczyć kozieradkę, drapacz lekarski czy niepokalanek mnisi. Jednym z najczęściej wybieranych i stosowanych ziół jest kozieradka. Przykładem produktu opracowanego z myślą o wsparciu mam zmagających się z problemami laktacji jest NANCARE® Mama LACTO+. To suplement diety w wygodnej formie kapsułek, którego składnikiem aktywnym jest kozieradka pobudzająca produkcję mleka.

Sposoby na złagodzenie bólu podczas karmienia piersią po cesarskim cięciu

W wielu publikacjach naukowych podkreśla się niekorzystny wpływ bólu na laktację i stan emocjonalny matki, a jednocześnie wzajemne zależności między tymi czynnikami. W związku z tym warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie postępowanie mające na celu leczenie bólu związanego z porodem drogą cięcia cesarskiego. Badania wskazują, że kobiety, które inicjują wczesny kontakt z dziećmi i utrzymują z nimi stałą bliskość, rzadziej odczuwają potrzebę stosowania środków przeciwbólowych. Warto zatem otoczyć szczególną troską kobiety odseparowane od dzieci, które mogą wykazywać większą labilność emocjonalną, a także zgłaszać silniejsze dolegliwości bólowe. Czynniki takie jak stres i brak pewności siebie również mogą wpływać niekorzystnie na odczuwany ból, podczas gdy radość i satysfakcja z sukcesu w karmieniu piersią mogą go złagodzić.

Wskazuje się, że bezpiecznym i skutecznym lekiem przeciwbólowym dla pacjentek po cięciu cesarskim jest paracetamol, który podawany jest dożylnie bezpośrednio po operacyjnym ukończeniu ciąży. Inne leki to ibuprofen, ketoprofen czy diklofenak w czopkach doodbytniczych, który wykazuje skuteczne działanie w zastosowaniu z paracetamolem. Dobierając leki przeciwbólowe dla kobiet po cięciu cesarskim należy brać pod uwagę ich przenikanie do mleka kobiecego oraz występowanie skutków ubocznych zarówno u matki, jak i u dziecka. Istotne jest, aby leki były podawane z wyprzedzeniem, a nie dopiero w momencie maksymalnego nasilenia bólu.

Jakie są korzyści karmienia piersią po cesarskim cięciu?

Karmienie naturalne uznawane jest za optymalny i wzorcowy sposób żywienia niemowląt, który skorelowany jest z licznymi korzyściami zdrowotnymi – zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wskazuje się, że może wynikać to ze składników pokarmu kobiecego, które pełnią funkcje przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne, a także wspierają pracę układu odpornościowego, równowagę mikrobioty przewodu pokarmowego, jak i prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Są to czynniki immunologiczne, takie jak oligosacharydy, enzymy, laktoferyna, czynniki wzrostu czy przeciwciała IgA. Szczególnie ważną rolę pełnią oligosacharydy mleka kobiecego (HMO), które stanowią trzeci główny składnik mleka matki. HMO wzmacniają funkcję bariery jelitowej, wspomagają namnażanie dobroczynnych bakterii w przewodzie pokarmowym, a także wspierają zachowanie równowagi układu immunologicznego. Istotną rolę pełni również siara, czyli pierwsze mleko, które stanowi bogactwo witaminy A, chlorków, sodu oraz przeciwciał IgA. W porównaniu do mleka dojrzałego zawiera także więcej białka, a jednocześnie mniej laktozy i tłuszczu.

Mleko kobiece a zdrowie dziecka

Według WHO, mleko matki jest idealnym pokarmem, który zapewnia prawidłowy rozwój dziecka. Nie bez powodu określane jest „naturalnym synbiotykiem”. Jego składniki realnie wpływają na zdrowie dziecka, dzięki czemu kształtuje się m.in. układ odpornościowy czy mikrobiota jelitowa. Wśród dzieci karmionych piersią stwierdza się szybki wzrost liczby bakterii z rodzaju Bifidobacterium, których produkty fermentacji działają ochronnie na przewód pokarmowy niemowlęcia przed patogennymi szczepami takimi jak Escherichia coli czy Clostridium perfringens. Co więcej, rozpoczęcie karmienia naturalnego w czasie kontaktu „skóra do skóry” dodatkowo wspiera kolonizację przewodu pokarmowego niemowlęcia.

Wskazuje się, że karmienie piersią wpływa na łagodniejszy przebieg lub rzadsze występowanie:

  • zakażeń przewodu pokarmowego – znaczące ograniczenie zapadalności i śmiertelności niemowląt karmionych piersią wynikające z ostrej biegunki infekcyjnej (szczególnie poniżej 6. miesiąca życia) w stosunku do karmienia mieszanego od 3. do 4. miesiąca życia,
  • zakażeń układu moczowego,
  • zakażeń dróg oddechowych,
  • martwiczego zapalenia jelit,
  • zapalenia ucha środkowego,
  • bakteryjnych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych,
  • sepsy.

Co więcej, podkreśla się również prawdopodobną korelację pomiędzy karmieniem naturalnym a zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 1 i 2, nadwagi i otyłości, chorób alergicznych czy hipercholesterolemii.

Korzyści karmienia piersią dla matki

Karmienie piersią wiąże się również z licznymi korzyściami dla mam, wśród których wymienić można:

  • zmniejszenie prawdopodobieństwa krwawienia poporodowego,
  • szybsza utrata masy ciała i powrót do wartości z okresu poprzedzającego ciążę,
  • przyspieszenie inwolucji macicy,
  • ograniczenie ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajników w okresie pomenopauzalnym,
  • zwiększenie remineralizacji kości z okresu poprzedzającego ciążę,
  • ograniczenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej,
  • wydłużenie okresu do wystąpienia krwawienia miesięcznego po porodzie, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia niedokrwistości z powodu żelaza,
  • umocnienie więzi matka – dziecko,
  • lepsza jakość snu we wczesnym macierzyństwie.

Karmienie dziecka piersią po cesarskim cięciu – podsumowanie

Karmienie piersią to złoty standard żywienia noworodków i niemowląt. W sytuacji, kiedy dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, również można je z powodzeniem karmić naturalnie. I choć poród operacyjny nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią, może jednak utrudniać rozpoczęcie laktacji, co może być związane m.in. z bólem po zabiegu, ograniczoną mobilnością, utrudnionym kontaktem „skóra do skóry” czy organizacją opieki w szpitalu. W związku z tym, kluczowe znaczenie w prawidłowym przebiegu karmienia piersią ma zapewnienie profesjonalnego wsparcia laktacyjnego. Ważne jest poinstruowanie matki i wskazanie, jak karmić po cesarskim cięciu w komfortowej pozycji, a także, jakie techniki przystawiania niemowlęcia do piersi warto zastosować.

Istotnym elementem wspierającym pobudzenie laktacji jest systematyczne ćwiczenie nad odpowiednio częstym, długim i poprawnym technicznie karmieniem piersią. Pomocne może być również zastosowanie galaktogogów czy odciąganie pokarmu przy niewystarczającym wytwarzaniu mleka. Warto również zadbać o regulację bólu po zabiegu, który może negatywnie wpływać na laktację. Wskazuje się, że karmienie piersią daje szereg korzyści – zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Mleko mamy wspiera prawidłowy rozwój dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie, wpływając na pracę układu odpornościowego czy równowagę mikrobioty jelitowej, a także zmniejszając ryzyko rozwoju wielu schorzeń. Z kolei w przypadku matki, karmienie piersią pozwala na ograniczenie prawdopodobieństwa krwawienia poporodowego, raka piersi czy depresji poporodowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ...

Opakowanie suplementu diety NANCARE® MAMA LACTO+™

NANCARE® MAMA LACTO+

NANCARE® MAMA LACTO+™ powstał z myślą o mamach zmagających się z problemami laktacji.

Dowiedz się więcej
Opakowanie suplementu diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM

NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM

Niemowlęta

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM dla dzieci z zaparciami. 

Dowiedz się więcej
NAN® SUPREMEPRO 1

NAN® SUPREMEPRO 1

Niemowlęta

Mleko początkowe w proszku dla niemowląt od urodzenia

Dowiedz się więcej

POWIĄZANE TREŚCI

Laktacja po cesarskim cięciu - wsparcie galaktogogami

Laktacja po cesarskim cięciu - wsparcie galaktogogami

Sylwia Jarco Dowiedz się więcej
mama karmiąca piersią swoje dziecko

Żywienie niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie – aktualne zalecenia

Bożena Cukrowska Dowiedz się więcej
dziecko na rękach u mamy w trakcie karmienia piersią

Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji – aktualizacja

Współautorstwo 7 ekspertów Dowiedz się więcej
autor-female

Katarzyna Jamka

Magister Dietetyki, inżynier Technologii Żywności i Żywienia

O autorze